ABC operacji powiększania piersi: rodzaje implantów

ABC operacji powiększania piersi: rodzaje implantów
Rate this post


Jak wyobrażasz sobie operację powiększania piersi? Chirurg estetyczny wszczepia pod skórę implanty, potem trochę cierpienia i już – jesteś sex bombą. No właśnie, ale jakie implanty? Poznaj najpopularniejsze rodzaje implantów stosowanych w operacyjnym powiększaniu piersi, ich wady, zalety i zastosowanie. Oto krótki przewodnik, który ułatwi ci pierwszą rozmowę z lekarzem.

Jakiś czas temu stosowano w operacjach tylko implanty silikonowe, potem pojawiła się moda na sól fizjologiczną. Teraz możliwości jest znacznie więcej. Implanty różnią się fakturą, wypełnieniem i kształtem.

Rodzaje implantów – podział ze względu na fakturę

Implanty gładkie

Są najdawniejsze. To takie właśnie protezy miała wszczepione blondynka wszech czasów czyli Marylin Monroe! Jakie są ich zalety? Takie implanty łatwo się umieszcza, mają też niewielkie ryzyko zakażeń. Rzadziej też zdarzają się pooperacyjne powikłania takie jak krwiaki. Wady? Implanty z gładką powierzchnią najczęściej obrastają torbiele. Zdarza się też, że taki implant przesuwa się lub jest widoczny przez skórę. Względy estetyczne zaważyły na tym, że coraz rzadziej stosuje się ten rodzaj implantów.

Implanty teksturowane

Mają powierzchnię szorstką i porowatą. Brak gładkości sprawia, że implant świetnie zrasta się z tkanką piersi. Efekt? Implanty są świetnie osadzone, nei przesuwają się i nie są widoczne i wyczuwalne pod skórą. Do ich wad nalezy fakt, że ich wprowadzenie wymaga wykonania stosunkowo dużego cięcia, co skutkuje znacznie większą blizną. Także ryzyko infekcji i powikłań nie niweluje zalet estetycznych tej metody. To własnie implanty teksturowane są używane najczęściej.

Rodzaje implantów – podział ze względu na rodzaj wypełniacza

Implanty silikonowe

To właśnie z silikonem kojarzone jest powiększanie piersi. Zresztą nie bez przyczyny: przez lata silikon był najpopularniejszym wypełniaczem kosmetycznym, stosowano go także do powiększania ust, modelowania kości policzkowych itp. W pewnym momencie pojawiły się jednak informacje, że implanty silikonowe pękają i przeciekają. Z tego względu pacjentki często proszą dziś lekarzy o inny rodzaj protez. Warto jednak wiedzieć, że współczesne implanty silikonowe różnią się od tych używanych kilkadziesiąt lat wcześniej. Co się zmieniło? Kiedyś stosowano silikon niemal płynny, co miało sprawiać, że nie da się go wyczuć przez skórę. Dziś konsystencja żelu silikonowego może być różna, dobiera się ją w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki. Co jest zaletą protez silikonowych? Przede wszystkim to, że jest to najlepiej znana metoda powiększania piersi. Nie ma żadnych dowodów medycznych, że silikon powoduje raka piersi lub utrudnia jego diagnostykę.

Implanty solne

Implanty wypełnione solą fizjologiczną są stosunkowo nowe. W środku znajduje się roztwór soli, która jest obojętna dla zdrowia i może być wchłonięta przez organizm. Dlatego przez pewien czas uważano implanty solne za bezpieczną alternatywę dla protez silikonowych. Okazało się jednak, że ten typ protez częściej wymaga powtórnej operacji i wymiany implantu. Wiąże się też z większym ryzykiem zakażenia.

Rodzaje implantów – podział ze względu na kształt

Implanty okrągłe

Dają taki efekt, jaki zwykle kojarzymy z powiększaniem piersi. Piersi są okrągłe, jędrne i sterczące, wyglądają sztucznie, ale też… niezwykle seksownie. Jest to zapewniony na zawsze efekt push up! Warto jednak wiedzieć, że tego typu implanty nie nadają się dla dojrzałych kobiet z dużą obwisłością piersi.

Implanty anatomiczne

Zapewniają naturalny kształt piersi. Oznacza to, że przy dużych rozmiarach będą one zawsze lekko opadały, przy czym pozostaną zachwycająco jędrne. Wśród implantow anatomicznych znajdują się protezy o różnego rodzaju przekrojach i profilach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do naturalnych predyspozycji pacjentki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *