Piersi Polek: jakie mamy biusty?

Piersi Polek: jakie mamy biusty?
5 (100%) 1 vote

Oceniając urodę Polek brytyjskie stylistki Trinny i Sussanah komplementowały wysportowane sylwetki i zdrową cerę. A biusty? Uznały je za nieduże. Czy rzeczywiście Polki mają małe piersi?

Przeciętna Polka wybierając się do sklepu prosi o biustonosz w rozmiarze 75 B. Wiele klientek potrzebuje nawet modelu z miseczką mniejszą – A przy obwodzie 70 lub 75 cm. Oznacza to, że nasze piersi do największych nie należą. Rzeczywiście – Brytyjki czy Amerykanki mogą często pochwalić się większymi biustami. Od czego to zależy? W dużej mierze od…popularności operacji plastycznych. W krajach zachodnich powiększanie piersi to standardowy zabieg, na który często kobiety decydują się wkrótce po osiągnięciu pełnoletności. Polki wciąż ostrożniej podchodzą do takiej ingerencji w organizm, często ograniczeniem są też dla nas finanse. Wszczepienie implantów to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Koszty operacji podobne są w całej Europie, przy czym nasze zarobki zdecydowanie odbiegają od europejskich standardów. Jednak to nie jedyna przyczyna. Sekret tkwi w jedzeniu. Żywność sprzedawana w Polsce jest często mniej przetworzona i bardziej naturalna, a co za tym idzie – zawiera mniej hormonów, ktore mogą stymulować wzrost piersi. Ma to też swoje zalety, jesteśmy zdecydowanie szczuplejsze niż mieszkanki Europy Zachodniej.

Jak przez 100 lat urosły nam piersi

Choć Polki mają raczej biusty nieduże i średnie, my także wpisujemy się w ogólnoświatowy trend. W każdym kolejnym pokoleniu piersi są coraz większe. Współczesne nastolatki często już w okresie dojrzewania potrzebują większej miseczki niż ich matki. U piętnastolatek nie dziwi już miseczka C, a nawet większa. Eksperci prognozują, że za kilkanaście lat standardem będa piesi w rozmiarze E lub F. Producenci bielizny już szykują się do nowych wyzwań.

Dlaczego tak się dzieje? Od stu lat można zaobserwować, że każde kolejne pokolenie jest większe: jesteśmy wyżsi, ciężsi, mamy dłuższe nogi i większe piersi. Jedną z przyczyn są geny, inne tkwią w naszej cywilizacji. Od wczesnego dzieciństwa mamy zagwarantowane świetne pożywienie, leki i odżywki. Żywność zawiera hormony, które stymulują wzrost masy ciała i rozwój piersi. Jesteśmy też coraz grubsze. Czy wiesz, że mało która młoda kobieta zmieściłaby się w suknię swojej prababki z czasów, gdy była dwudziestolatką. niestety, rosną nam nie tylko piersi – na przestrzeni lat znacznie poszerzył się przeciętny obwód talii. Nie tylko dlatego, że zrezygnowałyśmy z gorsetów…

Rosną piersi czy staniki?

Za zmianę rozmiaru naszych piersi odpowiada też…zmiana rozmiarówki biustonoszy. Na szczęście do lamusa odchodzą staniki w klasycznych rozmiarach A,B,C,D. Producenci zrozumieli, że kobiece piersi potrzebują większego zróżnicowania, a dobrze dopasowany stanik jest niezwykle istotny. Coraz więcej firm wprowadza więc węższe obwody i większe miseczki. Dzięki temu dziś nawet kobieta z małym biustem może nosić miseczkę C lub D, co przy wąskim obwodzie odpowiada dawnemu 75B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *